Styl rustykalny, czyli inaczej rustykalizm jest bardzo popularny od dość długiego czasu. Wnętrza w tym stylu mają przypominać bogaty wiejski domek. Powinno królować w nich drewno, najlepiej z rodzimych gatunków. Zamiast perfekcyjnego wykończenia elementów i mebli drewnianych spotykamy tu prostotę, nieco surowe wykończenie. A to wszystko ma się składać na jak najbardziej naturalny efekt. Styl rustykalny kojarzy się z ciepłym, sielskim i rodzinnym domostwem. Niezwykle istotną kwestią w stylu rustykalnym są dodatki. Jest ich zwykle wiele, bardzo różnych i barwnych. Maja jednak wspólną cechę. Kojarzą się z rękodzielnictwem.
W kuchni w stylu rustykalnym doskonale sprawdzą się ozdoby i akcesoria wykonane ręcznie. Będą to gliniane miski, garnki, kubki poustawiane na drewnianym kredensie. Często znajdziemy także malowane talerze wiszące na ścianach i pełniące funkcję obrazów. Obowiązkowym elementem są także donice z kwiatami lub ziołami. Obecnie wiele osób zajmuje się różnymi dziedzinami rękodzieła, np. decoupagem, dlatego znalezienie oryginalnych i niebanalnych ozdób czy akcesoriów nie powinno być problematyczne. Co do akcesoriów-urządzając kuchnię w stylu rustykalnym zrezygnujmy ze standardowych, sklepowych produktów. Metalowa lub-co gorsza-plastikowa cukiernica nie będzie tu pasowała, lepiej wybierzmy ceramiczną i malowaną w sielskie wzory. To samo z wszelkimi tacami, solniczkami, dzbanuszkami, sosjerkami. Ponadto styl rustykalny lubi artystyczny nieład. W takiej kuchni możemy sobie pozwolić na ustawienie na widoku filiżanek, kubeczków, garnuszków. Stanowią one nieodłączny element wiejskiej kuchni.
A co z salonem w takim razie? Czy tu też możemy sobie pozwolić na taki artystyczny bałagan? Wiele osób lubi czyste i przejrzyste salony, a te cechy gryzą się z opisaną wyżej kuchnią. Jeżeli urządzimy salon w rustykalnym stylu, wybierając drewniane meble w naturalnych odcieniach, możemy być bardziej powściągliwi w kwestii dodatków. Tu możemy się zdecydować na zaledwie kilka, ale bardzo oryginalnych, wyrazistych lub po prostu uroczych. Zdecydujmy się zatem na kilka wiejskich poduch, haftowany kilim na ścianie lub ręcznie tkany dywan. Zamiast klasycznych zasłon możemy wybrać bardziej folklorystyczne. Na parapecie czy też na komodzie postawmy duży, drewniany, postarzany lampion. Natomiast zamiast tradycyjnej lampy powieśmy na ścianach duże, kute świeczniki. W taki sposób stworzymy przytulne wnętrze, z którego pewnie nie będziemy chcieli wychodzić.